کشور – روستا بهاره رهنما نمایشنامه فیلمنامه

کشور – روستا: بهاره رهنما نمایشنامه فیلمنامه نمایش تئاتر آموزش تهرانی بهاره رهنما

گت بلاگز اخبار پزشکی گوشت تازه؟ مراقبش باش

گزارش از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که از آخرهای فروردین تا آخرهای شهریور ماه شیوع پیدا می کند

گوشت تازه؟ مراقبش باش

گوشت تازه؟ مراقبش باش

عبارات مهم : ویروس

گزارش از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که از آخرهای فروردین تا آخرهای شهریور ماه شیوع پیدا می کند

گوشت تازه؟ مراقبش باش

تب کریمه کنگو چه نوع بیماری است؟

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده انتقال یافته می شود. ویروس در درجه اول از کنه و دام به انسان انتقال یافته می شود. انتقال از انسان به انسان از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات، ارگان ها یا سایر مایعات بدن افراد آلوده اتفاق می افتد.

تب خونریزی دهنده کنگو از کجا آمد؟

گزارش از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که از آخرهای فروردین تا آخرهای شهریور ماه شیوع پیدا می کند

نخستین مورد این بیماری سال ۱۹۴۲ در شبه جزیره کریمه دیده شد، جزیره ای که بر کرانه های شمالی دریای سیاه واقع شده است است و بخشی از کشور اوکراین هست. این بیماری در طول جنگ جهانی دوم در این منطقه مرسوم شد. سال ۱۹۵۶ هم بیماری در کنگوی آفریقا، مرسوم و ویروس عامل بیماری از بیماران جدا شد و در سال۱۹۶۹ مشخص شد که عامل این دو بیماری مشابه هست. به همین علت به این نام (تب کریمه کنگو) آشنا می شود. شیوع بالایی از بیماری بین پرسنل نظامی، کارکنان بیمارستان ها، کشاورزان و اشخاصی که با دام سروکار دارند، مشاهده می شود.

علایم بیماری چیست؟

علایم این بیماری در انسان بین یک تا سه روز ظاهر می شود که مشمول بر تب و لرز، سردرد، کوفتگی، اسهال و استفراغ به مدت ۳ تا ۵ روز است و بعد از آن خونریزی زیر پوستی، وجود خون در مدفوع و دستگاه تناسلی و دستگاه گوارش شروع می شود که درنهایت با شدت یافتن علایم می تواند منجر به فوت شود. ویروس این بیماری، دوره کمون دارد، بعد از گزش کنه، دوره کمون معمولا یک تا ٣ روز است و حداکثر به ۹ روز می رسد.

وضع مبتلا شدن به تب کریمه کنگو در کشور عزیزمان ایران چگونه است؟

گوشت تازه؟ مراقبش باش

این بیماری جهت نخستین بار سال ۷۸ در کشور عزیزمان ایران دیده شد و از آن زمان، هر سال بین ٥٠ تا ١٠٠ نفر به آن مبتلا می شوند و تعدادی هم جانشان را از دست می دهند. براساس اعلام وزارت بهداشت، این بیماری در ۳۰ درصد موارد کشنده هست. بنابر آمارهای این وزارتخانه تا آخرهای خرداد امسال، ٣٤ نفر به این بیماری مبتلا شده است و ٣ نفر هم جانشان را از دست داده اند. در سال ٩٦ این بیماری از طریق افغانستان و پاکستان وارد کشور عزیزمان ایران شده است و در بخش هایی از کشور عزیزمان ایران شیوع پیدا کرد. بیشترین میزان شیوع این بیماری در سال های گذشته در استان های کرمانشاه، هرمزگان، اصفهان، سیستان وبلوچستان، مازندران و … بوده است.

تب کریمه کنگو چگونه انتقال یافته می شود؟

مخزن و ناقل ویروس در طبیعت، اصولا کنه ها هستند و گاو، گوسفند، بز، خرگوش، خرگوش صحرایی و جوجه تیغی و حتی جوندگانی مثل موش نیز به عنوان ناقل آشنا می شوند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار و لاشه حیوان آلوده باعث ایجاد همه گیری های ناگهانی می شود.

گزارش از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که از آخرهای فروردین تا آخرهای شهریور ماه شیوع پیدا می کند

مردم باید مراقب چه چیزهایی باشند؟

از آن جایی که این بیماری در دام بدون علامت هست، باید از مصرف گوشت تازه خودداری شود و دام بعد از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای صفر تا مثبت ٤ درجه سانتی گراد قرار گیرد تا ویروس های آن کشته شوند و بعد از آن مصرف شود.

گوشت تازه؟ مراقبش باش

تب کریمه کنگو چگونه انتقال یافته می شود؟

بیشتر موارد مبتلا شدن به این بیماری در افراد درگیر در صنعت دام، مانند کارگران کشاورزی، کارگران کشتارگاه و دامپزشکان رخ داده هست. این بیماری پیش زمینه ای دارد و عملا بیماری افراد عادی نیست و تنها افرادی که به نوعی با دام در ارتباط هستند و حتی دام را به صورت زنده کشتار و مصرف کرده اند، می توانند نسبت به مبتلا شدن به این بیماری مشکوک باشند. انتقال انسان به انسان در اثر تماس نزدیک با خون، ترشحات، ارگان یا سایر مایعات بدن افراد آلوده اتفاق می افتد. عفونت ها در بیمارستان با توجه به استرلیزه نادرست تجهیزات پزشکی، استفاده مجدد از سوزن و آلودگی تجهیزات پزشکی رخ می دهد.

چگونه پیشگیری کنیم؟

پیشگیری یا کنترل عفونت CCHF در حیوانات و کنه ها مورد توجه قرار نمی گیرد و عفونت در حیوانات خانگی معمولا آشکار نیست. علاوه بر این، کنه ها متعدد و گسترده هستند، به طوری که کنترل با آفت کش ها (مواد شیمیایی در نظر گرفته شده است جهت کشتن کنه) تنها گزینه واقع بینانه جهت تجهیزات صنعتی دام است.

تب کریمه کنگو درمان دارد؟

اگر بیماری سریع تشخیص داده شود، می توان بیماری را درمان کرد، ولی واکسنی جهت پیشگیری از مبتلا شدن به آن وجود ندارد.

تاکنون چند نفر در اثر این بیماری جانشان را از دست داده اند؟

از ابتدای امسال تاکنون ٣٣ نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده است اند که از این تعداد، سه نفر که بیماری زمینه ای هم داشته اند، جانشان را از دست داده اند. یکی از آنها مرد ٧٢ ساله ای در هرمزگان بود که بیماری خونی داشت. سال گذشته هم تا ١٥خرداد، ٣١ نفر مبتلا به این بیماری شده است بودند که سه نفرشان در استان های کرمانشاه، هرمزگان و اصفهان فوت کردند. اوج این بیماری در فصل گرم سال است.

گروه پزشکی مراقب باشند

از تماس فیزیکی با افرادی که آلوده به تب کریمه کنگو هستند، خودداری کنید.

از دستکش و تجهیزات حفاظتی جهت ارتباط با بیماران استفاده کنید.

بعد از هر بار دیدار از بیمار، دست هایتان را بشویید.

میزان عفونت را در مواظبت های بهداشتی کنترل کنید.

نمونه گرفته شده است از افراد مشکوک به CCHF باید به وسیله کارکنان آموزش دیده مشغول به کار در آزمایشگاه حمل شود.

توصیه به آنهایی که با گوشت تازه در ارتباطند

لباس هایی بپوشید که آستین بلند داشته باشد.

لباس های رنگی نازک بپوشید تا تشخیص کنه روی لباس و بدن مشخص باشد.

از آفت کش های تاییدشده استفاده کنید.

از بین بردن یا کنترل آلودگی در حیوانات یا در اصطبل و انبارها و دوری از مناطقی که در آن کنه زیاد است.

جهت دست زدن به حیوانات از دستکش و وسایل محافظتی دیگر استفاده کنید.

حیوانات را قبل از ورود به کشتارگاه ها قرنطینه کنید.

از مصرف گوشتی که از شرایط ذبح آن مطمئن نیستید، خودداری کنید.

واژه های کلیدی: ویروس | انتقال | بیماری | خونریزی | حیوانات | مبتلا شدن | حیوانات خانگی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz