کشور – روستا بهاره رهنما نمایشنامه فیلمنامه

کشور – روستا: بهاره رهنما نمایشنامه فیلمنامه نمایش تئاتر آموزش تهرانی بهاره رهنما

گت بلاگز وب‌گردی 10 علامت ضعیف شدن ریه‌ها

اگر در فعالیت های روزانه خود نفس کم می آورید و یا در حین تنفس صدای خس خس می آید و یا خیلی سریع خسته می شوید، باید به فکر سلامت ریه هایتان باشید.

10 علامت ضعیف شدن ریه‌ها

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، کیفیت زندگی ما همواره به میزان مواظبت از بدن مان بستگی دارد، چون ارگان های درونی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. خسته شدن در حین اوج رفتن از پله ها، یا هنگام بازی با کودکان یا انجام کارهای منزل نشان دهنده کم کردن قدرت ریه ها هست. هر فرد بالغ روزانه تا بیست هزار بار نفس می کشد. با توجه به این امر، حفظ سلامت ریه ها مورد نیاز هست. در اینجا علائمی که نشان می دهند ریه ها ضعیف شده است اند را بیان می کنیم.

عبارات مهم : سیگار کشیدن – نفس کشیدن

خستگی

احتمالا پیش از این، همه جا با پای پیاده رفت و آمد می کردید، به آسانی از پله ها اوج و پایین می رفتید و کارهای منزل را با سرعت و توان بیشتری انجام می دادید. ولی اکنون تصور می کنید نمی توانید به مانند گذشته پرانرژی به کارهای روزانه برسید و با انجام کارهای راحت نیز خیلی سریع خسته می شوید. در این صورت شاید ریه هایتان دچار مسئله شده است اند. بنابراین مورد نیاز است به دکتر مربوطه مراجعه کنید.

خس خس سینه

اگر حین نفس کشیدن، صدای عبور هوا از مجاری تنفسی یا همان خس خس سینه به گوش برسد، اصلا طبیعی نیست. اگر حین نفس کشیدن صدایی از ریه هایتان به گوش می رسد حتما به متخصص ریه مراجعه کنید، چون به احتمال زیاد این ارگان های مهم دچار مسئله شده است اند.

سرفه ها و گریپ مداوم

در فصل زمستان سرماخوردگی و گریپ در اثر ویروس امری کاملا طبیعی هست. مسئله خطرناک این است که گریپ و سرفه طولانی شده است و برطرف نشود. در این صورت حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید تا اوضاع ریه هایتان بررسی شود.

خلط

ترکیب بزاق دهان و ترشحات در مجاری تنفسی، خلط را تشکیل می دهد.

مشاهده خون به همراه سرفه نشان دهنده یک بیماری پیشرفته ریوی مانند آمبولی ریه یا بیماری سل هست. در این صورت مورد نیاز است که به طور اورژانسی به دکتر مراجعه کنید.

معمولا خلط سینه در افراد سیگاری زیاد است که اغلب صبح ها آزاردهنده تر هست. این مسئله باعث می شود فرد به طور مکرر نیاز به «تف کردن» و تخلیه ترشحات داشته باشد. اگر متوجه این ترشحات ناخواسته شدید، مسئله را بی اهمیت نگیرید.

نفس کم آوردن

اگر به مشکل نفس می کشید و نفس کم می آورید، مشکلی در ریه ها وجود دارد. عمل تنفس ما به قدری طبیعی است که تقریبا متوجه آن نمی شویم. مسئله در تنفس یکی از شاخصه هایی است که نشان می دهد ریه ها قدرت خود را از دست داده اند.

فشار روی سینه

اگر در قفسه سینه احساس سنگینی، تنگی و فشار می کنید و در عین حال در وقت سرفه کردن، راه رفتن، غذا خوردن، نفس عمیق یا خم شدن احساس درد دارید، به احتمال زیاد ریه هایتان دچار مسئله شده است اند. این علائم را نادیده نگرفته و به دکتر متخصص مراجعه کنید.

از دست دادن عضلات

زمانی که تبادل اکسیژن در بدن دچار مسئله شود، حجم عضلانی نیز کم کردن پیدا می کند. البته کم کردن حجم عضلانی به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. اگر ذوب شدن عضلات به همراه علائم ذکر شده است اتفاق بیافتد، به احتمال زیاد ریه ها دچار مسئله شده است اند.

تب بی علت

طبیعی نیست که بدون علت واضحی دچار تب بشوید. تب نوعی سلاح جهت دفاع از بدن است که نشان می دهد مشکلی در بدن وجود دارد و اغلب با التهاب غدد لنفاوی همراه هست.

سرفه خون آلود

مشاهده خون به همراه سرفه نشان دهنده یک بیماری پیشرفته ریوی مانند آمبولی ریه یا بیماری سل هست. در این صورت مورد نیاز است که به طور اورژانسی به دکتر مراجعه کنید.

کاهش اشتها

شاید به نظر بی ارتباط بیاید، ولی اختلال در عملکرد ریه ها باعث بی اشتهایی می شود و عاملی جهت تحلیل انرژی می باشد. اگر بی اشتهایی همراه با علائم ذکر شده است باشد، پرسشها ریوی را جدی بگیرید.

توصیه هایی جهت حفظ سلامت ریه ها

تغییرات و علائم ذکر شده است در اوج نشان دهنده وجود مشکلی در ریه ها است که نباید آنها را نادیده گرفت. توجه به این علائم و مراجعه به دکتر باعث می شود هر نوع بیماری به موقع تشخیص داده شود و روند درمان سریع پیش برود.

سلامت بدن صرفا روی تغییرات بدنی استوار نیست و پیشگیری از اهمیت زیادی برخوردار هست. بعضی از کارها هستند که به تقویت ریه ها کمک کرده و از آسیب های وارده به دستگاه تنفسی جلوگیری می کنند.

برای داشتن ریه های سالم بااهمیت ترین توصیه پرهیز از سیگار کشیدن می باشد. ریه ها را نیرومند کنید. جهت این کار تمرین های تنفسی مناسبی وجود دارد. انجام ورزش یوگا اثرات مهمی در تقویت ریه ها دارد.

توصیه می کنیم به طور منظم بدن را سم زدایی کنید. مصرف مواد غذایی کمک زیادی به این کار می کند. مصرف مواد غذایی حاوی آهن مانند شاهی، پسته و مواد غذایی سرشار از ویتامین E به سلامت ریه ها کمک می کند.

از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بپرهیزید. البته این کار در شهرهای بزرگ سخت هست. ولی تلاش کنید تا حدامکان از هوای آلوده و دود سیگار دور باشید.

به جای قهوه و چای از دمنوش های گیاهی که به تمیزی ریه ها کمک می کنند استفاده کنید. پوست پرتقال، آویشن و اوکالیپتوس جزو این گیاه های می باشند.

رایج ترین بیماری ریوی

یکی از مرسوم ترین بیماری هایی که بیشترین آسیب را به سلامت دستگاه تنفسی می زند بیماری مزمن انسدادی ریه می باشد. این بیماری معمولا در افرادی که از سن 20 سالگی سیگاری می شوند مرسوم تر هست. البته با وجود اینکه مبتلا شدن به این بیماری به میزان زیادی به مصرف دخانیات بستگی دارد، ولی افرادی که در معرض بخارهای شیمیایی، آلودگی محیطی و گرد و غبار قرار دارند نیز در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار می گیرند.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سیگار کشیدن | نفس کشیدن | سلامت بدن | بیماری | همراه | طبیعی | سلامت | سلامتی ریه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz